Stała obsługa prawna firmy – czy warto współpracować z radcą prawnym?

2023-09-27 | BIZNES, FIRMA

Prawo w Polsce rozwija się dynamicznie, a przepisów jest coraz więcej. Oprócz tego stale zmieniają się reguły prowadzenia czy to postępowań administracyjnych czy sądowych, a przez nawet drobne niedopatrzenie można przegrać sprawę sądową albo otrzymać karę pieniężną za naruszenie obowiązków administracyjnych. Wielu przedsiębiorców indywidualnych oraz większych firm powierzają opiekę prawną nad swoją działalnością profesjonalnym kancelariom prawnym. Jakie korzyści dla firmy może przynieść stała współpraca z radcą prawnym lub adwokatem?

Czym jest stała obsługa prawna firmy?

Stała obsługa prawna jest jedną z usług prawnych oferowanych przez radców prawnych i adwokatów. Jej zakres zależy od indywidualnych uzgodnień z konkretną kancelarią prawną. Najczęściej jednak w jej ramach przedsiębiorca może liczyć na:

  • bieżące doradztwo prawne dotyczące prowadzonej działalności
  • wsparcie prawne przy opracowaniu umów z kontrahentami i klientami
  • wsparcie prawne przy analizie i negocjacji warunków kontraktów
  • przygotowanie opinii prawnych w skomplikowanych zagadnieniach prawnych
  • pomoc w przygotowaniu dokumentacji wewnętrznej (np. regulamin pracy, polityka RODO) i korporacyjnej (np. projekty uchwał zgromadzenia wspólników)
  • wsparcie prawne w korespondencji z kontrahentami, klientami czy urzędami
  • reprezentację przed sądami i urzędami
  • dokonywanie zgłoszeń zmian do KRS
  • wsparcie przy windykacji należności (np. wezwania do zapłaty)
  • wsparcie w zakresie prawa pracy.

W zależności od ustaleń, przedsiębiorca dzięki skorzystaniu ze stałej obsługi prawnej może powierzyć znakomitą większość spraw dotyczących prawa w ręce profesjonalisty, który zadba o interesy i bezpieczeństwo klienta.

Obsługa prawna firmy – stacjonarna czy online?

Z usługi stałej obsługi prawnej można skorzystać zarówno w lokalnej kancelarii prawnej, jak i z kancelarii radcy prawnego lub adwokata poza lokalizacją firmy. Zdecydowana większość spraw może zostać z powodzeniem załatwiona z prawnikiem poprzez e-mail, telefon czy komunikator internetowy. Zwłaszcza ostatnie lata naznaczone pandemią udowodniły, że obsługa prawna przedsiębiorcy z powodzeniem i zadowoleniem firmy może być realizowana zdalnie przez zaufanego radcę prawnego lub adwokata. W zależności od lokalizacji firmy może się także okazać, że zlecenie stałej obsługi prawnej kancelarii z innego miasta może być korzystniejsze finansowo (np. kancelaria z Warszawy z uwagi na koszty utrzymania kancelarii może okazać się dużo droższa niż kancelaria radcy prawnego w Szczecinie).

Ile kosztuje stała obsługa prawna?

Wynagrodzenie kancelarii prawnej za stałą obsługę prawną może zależeć od wielu czynników, takich jak: lokalizacja, renoma, doświadczenie i kompetencje radcy prawnego lub adwokata, ale przede wszystkim zakres i wymiar obsługi prawnej. Najczęściej bowiem umowa o stałą obsługę prawną z radcą prawnym lub adwokatem określa ilość godzin, którą miesięcznie kancelaria prawna deklaruje pozostawać w gotowości do dyspozycji firmy. Pakiety miesięczne rozpoczynają się zwykle od 5 godzin miesięcznie. W zależności od potrzeb przedsiębiorcy, można zdecydować się także na pakiet 10, 20 czy inny indywidualnie uzgodniony wymiar godzinowy.

Na podstawie danych dostępnych na stronach internetowych kancelarii przykładowo można znaleźć informację o stawkach godzinowych za stałą obsługę prawną od 150 zł netto do 550 zł netto za godzinę, w zależności od pakietu godzinowego czy dodatkowych opcji obsługi (wyższe ubezpieczenie OC kancelarii prawnej, gwarancja realizacji zlecenia w określonym czasie). Warto wiedzieć, że stawka godzinowa skalkulowana w pakiecie stałej obsługi prawnej jest zazwyczaj dużo korzystniejsza niż stawka wynagrodzenia pobierana przez radcę prawnego czy adwokata przy realizacji jednostkowych wpadkowych zleceń. Oprócz tego faktura za obsługę prawną może z powodzeniem zostać zaliczona w koszty uzyskania przychodu firmy, pomniejszając zobowiązania podatkowe. Oprócz bezpieczeństwa prawnego, jest więc korzystna ekonomicznie.

Jak wybrać kancelarię do stałej obsługi prawnej?

Decydując się na zawarcie umowy stałej obsługi prawnej z konkretną kancelarią, warto sprawdzić, czy ta kancelaria prawna specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorców oraz prawie gospodarczym związanym z profilem firmy. Wielu radców prawnych i adwokatów posiada ogólne praktyki prawne, zajmując się całym wachlarzem spraw – od prawa karnego, przez prawo rodzinne i cywilne, aż po prawo administracyjne. Można jednak z powodzeniem znaleźć kancelarię prawa gospodarczego, która koncentruje się właśnie na usługach prawnych dla przedsiębiorców. Radca prawny lub adwokat specjalizujący się w sprawach gospodarczych może mieć większe doświadczenie w problemach prawnych dotyczących przedsiębiorców oraz wykazywać się lepszym zrozumieniem biznesu i proponować bardziej biznesowe rozwiązania prawne.

0 komentarzy

Polecamy również