Jaki materac wybrać? – 5 najważniejszych zasad, które warto mieć na uwadze przed zakupem nowego materaca

2022-11-25 | DOM, ZDROWIE

Materac to duża inwestycja, a wybór odpowiedniego może być trudny. Jest tak wiele różnych rodzajów materacy do wyboru: materace sprężynowe, materace na poduszce, z pianki lateksowej, z pianki z pamięcią, z pianki z domieszką żelu, a nawet łóżka powietrzne. Aby ułatwić Ci życie, zebraliśmy kilka pomocnych wskazówek na temat tego, na co powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie nowego materaca.

Zdecyduj o swoim budżecie

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić przed zakupem materaca, jest określenie możliwości budżetowych. Relacje jakości do ceny nie zawsze są korzystne i lepiej wydać trochę więcej na dobry materac, niż zaoszczędzić, ale skończyć z takim, który nie spełnia naszych oczekiwań, jest niewygodny i szybko się zniszczy.

Najlepszym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy przy jednoczesnym zapewnieniu sobie doskonałego snu są zakupy online, gdzie jest mniej ukrytych kosztów, na przykład opłaty za dostawę.

Kup materac w strefie komfortu dla Ciebie

Strefy twardości zwane też strefami komfortu w materacu to strefy, które różnią się pomiędzy sobą twardością. W celu określenia właściwej twardości materaca, pomyśl o tym, jak to jest, gdy siedzisz na krześle lub ławce, która nie ma wsparcia dla pleców. Na początku może być niewygodnie. Ale jeśli kontynuujesz siedzenie przez jakiś czas, wtedy zaczynasz się do tego przyzwyczajać i czujesz się bardziej komfortowo. Oznacza to, że twoje ciało dostosuje się do tej nowej sytuacji, którą można uznać za „strefę komfortu”.

W ten sam sposób różni ludzie mają różne preferencje, jeśli chodzi o twardość łóżka. Ogólnie rzecz biorąc, bardziej miękkie materace są odpowiednie dla tych, którzy wolą spać na boku lub brzuchu; podczas gdy twardsze materace są preferowane dla tych, którzy lubią spać na plecach.

Wybierz między materacami sprężynowymi a piankowymi

Istnieją dwa główne rodzaje materacy: sprężynowe i piankowe. Materace piankowe, które kosztują więcej i mogą być dość ciężkie, są zwykle bardziej wygodne i trwałe niż sprężynowe. Wymagają również mniej konserwacji i są hipoalergiczne, ale mogą nie być tak odpowiednie dla niektórych osób, ponieważ często są bardzo twarde.

Materace sprężynowe są zazwyczaj tańsze i lżejsze niż materace piankowe, ale mogą nie zapewniać tak dużego wsparcia dla cięższych osób.

jaki wybrać materac

Wybierz odpowiednią dla siebie grubość

Wiele osób uważa, że grubość materaca jest najważniejszym czynnikiem do rozważenia przy zakupie nowego materaca. Jest to błędne, ponieważ istnieje wiele różnych rozmiarów, stylów i długości dostępnych materacy.

Kiedy wybierasz rozmiar i długość łóżka, powinieneś również rozważyć, jakim typem śpiocha jesteś. Jeśli jesteś osobą śpiącą na boku lub masz bóle dolnej części pleców, to grubszy materac może być lepszy dla Twojego poziomu komfortu. Jeśli wolisz spać na brzuchu lub na plecach, to być może zakup czegoś cieńszego będzie lepszym rozwiązaniem dla Twojego typu ciała.

Jeśli jesteś cięższy niż średnia waga, to może być dla Ciebie wygodniej zainwestować w bardzo gruby materac piankowy, który zapewni dodatkowe wsparcie dla cięższych osób. Jednak jeśli ktoś, kto waży mniej śpi na tym samym łóżku to może doświadczyć dyskomfortu z powodu braku wsparcia.

Zainwestuj w dobry pokrowiec i właściwy rozmiar

Możesz użyć pokrowca na materac jako jego osłony. Ważne jest, aby upewnić się, że masz taki, który jest wodoodporny, oddychający i miękki.

Najlepsze pokrowce na materace będą również hipoalergiczne. Dotyczy to głównie dzieci i alergików, którzy mogą uczulenie na materiał, z którego jest wykonany pokrowiec lub wrażliwe typy skóry.

Istnieje wiele różnych rodzajów materacy i nie wszystkie z nich mogą być dla Ciebie odpowiednie. Najlepiej jest zrobić rozeznanie przed zakupem.

Powinieneś zadać sobie pytanie, czy materac jest wykonany z naturalnych włókien, takich jak bawełna, wełna lub jedwab. Jeśli jest to materiał syntetyczny i ma w swoim składzie dużą ilość chemikaliów i toksyn, może okazać się nie właściwy dla Twojego zdrowia i samopoczucia. Niektórzy ludzie mają alergie lub wrażliwości, które sprawiają, że ich organizm reaguje negatywnie na pewne materiały lub procesy produkcyjne.

Zapytaj sprzedającego, czy jest jakiś konkretny rodzaj materaca, który poleciłby w oparciu o Twoje potrzeby i preferencje!

Po zapoznaniu się z różnymi rodzajami materacy i sposobem ich wykonania, mamy nadzieję, że jesteś teraz gotowy na zakup nowego materaca do swojego łóżka. Pamiętaj tylko o naszych 5 zasadach przed dokonaniem zakupu.

nota

0 komentarzy

Polecamy również

Jak najszybciej rozmrozić mięso?

Jak najszybciej rozmrozić mięso?

Rozmrażanie mięsa jest kluczowym etapem w przygotowaniu wielu posiłków. Odpowiednie rozmrażanie jest nie tylko ważne dla zachowania jakości i smaku mięsa, ale także kluczowe dla bezpieczeństwa żywności. W szybkim tempie życia często zdarza się, że zapominamy wyjąć...

Chodzenie boso po śniegu – czy warto?

Chodzenie boso po śniegu – czy warto?

W ostatnich latach, poszukiwanie naturalnych metod wzmacniania odporności i poprawy ogólnego stanu zdrowia skłoniło wielu do eksperymentowania z różnymi formami hartowania ciała. Jedną z takich praktyk jest chodzenie boso po śniegu. Choć wydaje się to kontrowersyjne i...

Czy warto zakręcać kaloryfery przed wyjazdem?

Czy warto zakręcać kaloryfery przed wyjazdem?

Współczesne dylematy dotyczące oszczędzania energii i efektywności ogrzewania domowego często prowadzą do pytania: czy warto zakręcać kaloryfery przed wyjściem z domu lub na czas dłuższego wyjazdu? W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom tej kwestii, aby dać...