Czy bieganie ma same zalety?

2022-12-2 | CIEKAWOSTKI, ZDROWIE

Bieganie to świetny sposób na utrzymanie dobrej kondycji i zdrowia. Może być również świetnym sposobem na utratę wagi i pozbycie się złych nawyków. Ale są też pewne wady biegania, więc powinieneś je poznać przed rozpoczęciem tego sportu.

Bieganie jest dobre dla zdrowia, ponieważ pobudza krążenie krwi, wzmacnia mięsień sercowy i czyni go bardziej wydajnym. Bieganie pomaga schudnąć, zwiększa metabolizm, poprawia nastrój i sprawia, że czujesz się lepiej. Jest również dobre dla mózgu: bieganie aktywuje pewne obszary mózgu, które są odpowiedzialne za uczenie się nowych rzeczy i lepsze zapamiętywanie informacji.

Oto kilka rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę podczas biegania:

1) Nie zaczynaj od początku ze zbyt dużą intensywnością. Zacznij powoli i stopniowo zwiększaj prędkość, aż osiągniesz swój normalny zakres ruchu;

2) Nie zapominaj o rozgrzewce przed bieganiem! 5-10 minut przed rozpoczęciem biegu wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających (np. wymachy nóg);

3) Zwróć uwagę nie tylko na to, jak daleko biegniesz, ale także jak szybko! Jeśli na początku biegniesz zbyt szybko, może to spowodować kontuzje;

bieganie asfalt

Wybierz odpowiednie buty

Buty do biegania są zaprojektowane specjalnie do tego celu, więc kup parę, która jest odpowiednia dla Twojego typu stopy i stylu biegania. Powinnaś być w stanie stwierdzić, czy są one odpowiednie, po tym jak czujesz je na stopach, kiedy przymierzasz je w sklepie lub w domu (nie zapomnij założyć skarpetek!). Buty powinny ściśle przylegać do kostki i nie poruszać się podczas chodzenia lub biegania – jeśli w okolicy pięty pojawia się ślizganie, to są one za duże, więc spróbuj kolejnego rozmiaru w górę lub w dół, aż znajdziesz taki, który będzie idealnie pasował. 

Zalety biegania

Bieganie to świetny sposób na utratę wagi. Jest to ćwiczenie o wysokiej intensywności, które szybko spala kalorie. Ilość kalorii spalanych podczas biegania może się różnić w zależności od tego, jak szybko lub wolno idziesz, na jakim terenie jesteś i jaka jest Twoja ogólna waga. Wykazano jednak, że bieganie spala średnio 100 kalorii na milę (około 16 kalorii na minutę). A ponieważ większość ludzi nie biega w stałym tempie, mogą spalić nawet więcej, jeśli podczas biegu podejmą sprint lub zwiększą tempo.

Bieganie jest również świetne dla Twojego serca.

Regularne ćwiczenia aerobowe – takie jak bieganie – wzmacniają mięsień sercowy, co sprawia, że jest on bardziej wydajny w pompowaniu krwi w całym organizmie i pomaga zapobiegać chorobom serca i udarom.

Bieganie może również pomóc kontrolować ciśnienie krwi, ponieważ podnosi poziom „dobrego” cholesterolu HDL w Twoim organizmie. Pomaga to obniżyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia, które jest głównym czynnikiem ryzyka chorób serca i udaru.

Bieganie pomaga również złagodzić stres

Oprócz spalania zbędnych kalorii, bieganie uwalnia w mózgu endorfiny, które sprawiają, że czujesz się szczęśliwy!

Bieganie jest łatwiejsze dla Twoich stawów niż inne rodzaje ćwiczeń, ponieważ mniej obciąża kości i mięśnie niż inne aktywności, takie jak podnoszenie ciężarów czy intensywny aerobik.

Nie musisz być młody, aby czerpać korzyści zdrowotne z biegania – nawet seniorzy czerpią korzyści z tej formy ćwiczeń! Jeśli tylko lekarz wyrazi zgodę, osoby starsze mogą bezpiecznie przyłączyć się do zabawy, wprowadzając kilka prostych modyfikacji, takich jak unikanie wzniesień i lodowatych warunków pogodowych.

Może Cię również zainteresować: Czy nawilżacz powietrza faktycznie pomaga

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy również

Zakupy z dzieckiem w galerii handlowej – o czym warto pamiętać

Zakupy z dzieckiem w galerii handlowej – o czym warto pamiętać

Dzieci lubią zakupy tak samo jak dorośli. Jednak każdy rodzic wie, że robienie zakupów z dzieckiem w galerii handlowej nie zawsze jest łatwe.W tym artykule porozmawiamy o tym, co powinieneś wziąć pod uwagę wybierając się na zakupy z dziećmi. Przed wyjściem na zakupy...

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki do naczyń

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki do naczyń

Zmywarki stają się podstawowym elementem wyposażenia kuchni w większości gospodarstw domowych. Mogą one znacznie ułatwić życie, zmniejszając ilość czasu spędzanego na ręcznym zmywaniu naczyń, pozwalają również zaoszczędzić wodę. Jednak, tak jak w przypadku każdego...